דונלד טראמפ והמאפיה

בחודש נובמבר 2016 נבחר איש העסקים ויזם הבנייה חובב הזהב דונלד טראמפ לנשיא ה-45 של ארה"ב והיכה את העולם בהלם. כמי שנולד בקווינס, ניהל אימפריית בניה ונדל"ן במנהטן ופיתח עסקי הימורים באטלנטיק סיטי, מה הסיכוי שכוכב הריאליטי שהפך לנשיא ארה"ב לא היה קשור למאפיה?  

לאורך שנות השבעים ותחילת השמונים, ליווה את דונלנד טראמפ עורך הדין היהודי הנודע לשמצה רוי כהן. כהן, משפטן מבריק, מקושר מאוד לממשל ויש אומרים גם מושחת עד העצם, שהיה בזמנו גם היועץ המשפטי של הסנטור (הידוע לשמצה עוד יותר) ג'וזף מקארתי, שימש כעורך דינו של טראמפ אך הוא היה הרבה יותר מזה עבורו. כהן היה המנטור של טראמפ הצעיר והוא זה שלימד אותו את כל הטריקים הכי מלוכלכים בספר. אבל טראמפ לא היה הלקוח היחיד של כהן. בין לקוחותיו של כהן היו גם רבים מבין ראשי הפשע המאורגן בארה"ב ובהם גם הבוסים של חמש משפחות הקוזה נוסטרה של ניו יורק.

דונלד טראמפ (משמאל) ורוי כהן

לכן איש לא הופתע כאשר בשנת 1979, כאשר החלה הקמתו של בניין טראמפ האגדי בניו יורק, בחר היזם הצעיר לבנות את הבניין שלו מבטון (ענף שנשלט באופן מוחלט ע"י המאפיה) ולא מזכוכית שבנייה בה זולה יותר. איש גם לא הופתע שלמרות שביתות ענק של איגוד נהגי המשאיות (שנשלט תמיד ע"י המאפיה) בתחילת שנות השמונים, רק לפרויקט של טראמפ המשיכו משאיות לזרום ללא הפרעה, ואיש גם לא הופתע לאחר שהתגלה שחברת הבניה שהקימה את הבניין המפואר נשלטה ע"י לא פחות מאשר שני הבוסים המפורסמים ביותר בניו יורק של אותן שנים - אנתוני סלרנו ראש משפחת ג'נוביז ופול קסטלאנו ראש משפחת גמבינו. בשנת 1986 נפטר רוי כהן (שהיה הומוסקסואל חבוי עמוק בארון ובתפקידיו בממשל רדף הומוסקסואלים והביא לפיטורי מאות מהם) ממחלת האיידס. במקרה או שלא, באותה שנה ממש נפתח בניו יורק משפט המאפיה הגדול של המאה העשרים - "משפט מועצת המאפיה" בניצוחו של התובע הכללי של ניו יורק, עו"ד רודי ג'וליאני.

במשפט המועצה הועמדו לדין ביחד, זה לצד זה, עשרות מאפיונרים ובהם ראשי חמש משפחות המאפיה הכל יכולות של ניו יורק, הבוסים ששלטו בעולם התחתון (וגם העליון) של העיר הגדולה וגם הרחק מחוץ לה: קסטלאנו שעמד אז בראש מועצת המאפיה, סלרנו שנחשב למאפיונר העשיר ביותר, קרמיין פרסיקו הבוס שניהל מתוך הכלא את משפחת קולומבו, אנתוני קוראלו הבוס הוותיק של משפחת לוקזי ופיליפ רסטלי הבוס הערמומי של משפחת בוננו. עד כמה שזה יישמע מדהים, שנים רבות לאחר שנחשף קיומה של המאפיה וסרטים רבים שנעשו עליה (בראשם כמובן הסנדק), עדיין היו מי שטענו שהמאפיה כלל אינה קיימת. עבור אלה סיכם ג'וליאני את המשפט, לאחר שכולם הורשעו ונידונו לעונשי מאסר ארוכים, באמרו: "כבר אי אפשר לומר יותר שמדובר בתאוריה של התובע. הוכח כאן מעבר לכל ספק סביר כי המאפיה קיימת, הקוזה נוסטרה קיימת".

משפט מועצת המאפיה היה פרי עבודה מאומצת ביותר של ה-FBI אשר הצליח באמצעות סוכנים חשאיים, מעקב צמוד ובעיקר האזנות להשיג ראיות שאיפשרו את מעצרם והרשעתם של ראשי המאפיה. מכשירי ההאזנה לימדו את חוקרי ה-FBI רבות על פעילות מועצת המאפיה, בעיקר על שליטתה המוחלטת בענף הבנייה ובשוק הבטון של העיר הגדולה, והרווחים שלה מבנייתו של כל מבנה ומבנה בעיר. בנוסף איפשרו ההקלטות הצצה להלכי הרוח והמחשבה של הבוסים. כך במקרה אחד נשמע הבוס סלרנו אומר למישהו: "תגיד לו המועצה מניו יורק, תגיד לו שהוא מתעסק עם המועצה מניו יורק. הוא מתעסק עם הילדים הגדולים עכשיו".

שמו של דונלד טראמפ לא עלה במסגרת משפט מועצת המאפיה בניו יורק, אך דווקא בצד השני של העולם היה מי שנתן את דעתו לקשיו של איי הנדל"ן וההימורים עם החבר'ה הטובים. בשנת 1987 ניגש טראמפ למכרז להקמת מלון קזינו בעיר סידני באוסטרליה, אך הצעתו נפסלה על-ידי השלטונות המקומיים בנימוק רשמי של מה שהוגדר שם כקשריו עם המאפיה באטלנטיק סיטי. 

בשנת 1989, כשנתיים לאחר שהסתיים משפט המועצה, נבחר ג'וליאני הפופולרי לראשות העיר ניו יורק, תפקיד שהוא מילא שנים רבות והתפרסם במיוחד בזמן קריסת מגדלי התאומים בשנת 2001. למרות (ואולי בזכות) שבמשפט המועצה שלח ג'וליאני לכלא את מכריו (שותפיו?) של דונלד טראמפ לעסקי הבנייה, השניים היו ונשארו חברים, מה שהפך את ג'וליאני למועמד לתפקיד בכיר בממשלו של הנשיא הכי מקושר למאפיה שהיה לארה"ב מאז ג'ון קנדי.

 אז אמנם החבר'ה הטובים משנות השמונים כבר מזמן לא איתנו, אבל מי שהיה צריך הוכחה שהקשרים של טראמפ עם המאפיה לא נותקו לגמרי, קיבל אותה במסיבת ראש השנה של 2017 שערך טראמפ באחוזתו זמן זמן קצר לאחר שנבחר לנשיא וזמן קצר לפני שהתחיל את כהונתו. אחד מאורחי הכבוד במסיבה היה לא אחר מאשר ג'ואי ("בלי גרביים") צ'ינקה, מי שמוכר כקשור למשפחת גמבינו מניו יורק אשר היה מקורב של הבוס המנוח של המשפחה ג'ון גוטי.

ג'ואי (נו סוקס) צ'ינקה ודונלד טראמפ