המאפיה ורצח קנדי

בסוף שנת 2017 הבטיח נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לחשוף את כל מסמכי הממשל הסודיים בנוגע לרצח הנשיא ג'ון פ' קנדי שאירע 54 שנים קודם לכן, ולשים קץ לכל השמועות, הקונספירציות והתיאוריות בקשר לאחד האירועים החשובים בהיסטוריה של ארה"ב.

אלא שטראמפ כמו טראמפ, לא עמד בהבטחתו. מסמכים אמנם פורסמו, ואפילו די הרבה, אך אלה היו מסמכים שוליים שלא הוסיפו הרבה למה שכבר היה ידוע. את המסמכים הסודיים באמת, אלה שאמורים היו לגלות סוף סוף מי עמד מאחורי הרצח הפוליטי המשמעותי ביותר בתקופתנו, לא הצליח טראמפ לפרסם כנראה בלחץ ה-CIA ושאר הגורמים שעדיין מעוניינים שהאמת לא תצא לאור.

המאפיה תמיד היתה אחת החשודות המרכזיות בקשר לרצח קנדי, אבל גם בלי המסמכים שטראמפ לא חשף, בשנים האחרונות גוברת התחושה, כמו גם ההבנה, כי סביר מאוד שזה היה תרגיל מתוחכם של ה-CIA, לזרוע את החשדות שהמאפיה היא שעומדת מאחורי רצח הנשיא קנדי, לתדלק את התיאוריות שקשרו את הפשע המאורגן למעשה ולהרחיק את החשדות מארגון הביון עצמו.

הימים היו ימי שיא כוחה של הקוזה נוסטרה (עידן טרום הקרטלים הגדולים בקולומביה ובמקסיקו וארגוני הפשע של מדינות ברית המועצות לשעבר), ועדות של הקונגרס חשפו עוד ועוד פרטים בנוגע לארגון שעד אז רבים האמינו שהוא כלל אינו קיים, סרטי הסנדק חלק 1 ו-2 שיצאו לאקרנים בשנים 1972 ו-1974 היו ללהיטי ענק ואגדות המאפיה החלו נרקמות. מה פשוט יותר, בטוח יותר ומגרה את דעת הקהל יותר מאשר להדביק למאפיה את הקשר לרצח הנשיא?

גם את המאפיה זה שירת. למאפיה אף פעם לא היה אכפת שייוחס לה יותר ממה שהיא באמת. ואמנם, מספר רב של גנגסטרים סיפרו במשך השנים כי היתה להם יד ורגל, ואפילו יותר, בחיסול נשיא ארה"ב. אבל ככל שאלה רבו, גברה גם התחושה כי מדובר בהתרברבות וגדל הספק ביחס למעורבות האמיתית של המאפיה ברצח ולמניעים הידועים שכביכול היו לה לרצותו.

מצד שני, אלן דאלאס מנהל ה-CIA האגדי, היה אויב מושבע של הנשיא קנדי ושל אחיו התובע הכללי רוברט קנדי. הכל התחיל במבצע הכושל של ארגון הביון להפלת שליט קובה פידל קסטרו בשנת 1961 (הפלישה למפרץ החזירים) שקנדי כנשיא טרי אישר לביצוע מבלי שהיה מודע לתוכניות האמיתיות של ה-CIA שהוסתרו ממנו. קנדי אישר מבצע שנועד לסייע לכוח של גולים קובנים שאומנו בארה"ב לפלוש לקובה ולבצע הפיכה, אך הוא לא ידע כי התכנית של ה-CIA היתה להפוך את המבצע למבצע צבאי אמריקאי שיבוא לעזרת הגולים ויכבוש את קובה. בעקבות הכישלון במפרץ החזירים פיטר קנדי את דאלאס ובכירים אחרים בארגון ולפי הסיפורים המנהל המפוטר ונאמניו בסוכנות הביון החליטו לנקום בנשיא החדש.

ואחרי שאמרנו את כל זה, עדיין יש יותר מדי חוטים נראים ובלתי נראים שקושרים את בני משפחת קנדי למאפיה ואת המאפיה לחיסול הנשיא קנדי, כך שאולי בכל זאת אין עשן בלי אש?

דאלאס טקסס 22.11.1963הנשיא קנדי ואשתו ג'קי דקות אחדות לפי הרצח

בואו נתחיל עם העובדות: ג'וזף קנדי, איש עסקים רב פעלים ולשעבר שגריר ארה"ב באנגליה, אביו של ג'ון פ' קנדי הנשיא ה-35 של ארה"ב, היה אחת מדמויות המפתח במערך הברחת וייצור האלכוהול הבלתי חוקי בארה"ב של תקופת היובש. כאחד הבודדים שהחזיק ברישיון ייבוא אלכוהול לצרכים רפואיים לארה"ב, ידוע כי קנדי האב פעל בשיתוף פעולה עם כמה מגדולי הגנגסטרים של התקופה אשר תקופת היובש הפכה לתור הזהב שלהם, ביניהם ביל דוויר, אוני מיידן ופרנק קוסטלו בניו יורק וג'וזף אספוסיטו ואל קאפונה בשיקגו. כבעל רישיון לייבוא אלכוהול, ייבא קנדי האב כמויות אדירות של אלכוהול מאנגליה וקנדה, חלקו כמשקאות וחלקו לטובת הייצור המקומי בארה"ב, אשר הועברה לידי הגנגסטרים שהרטיבו את תקופת היובש.

פעילותו זו של ג'וזף קנדי הפכה את משפחתו לעשירה מאוד, אבל לפי עדויות רבות שמר קנדי האב על קשריו עם העולם התחתון גם לאחר ביטול חוקי היובש, בעיקר לשם השגת מטרתו העליונה - הכנסת אחד מבניו לבית הלבן. ג'וזף קנדי ידע לשלב בין קשריו העסקיים, קשריו באיגודים המקצועיים, קשריו הפוליטיים וקשריו עם המאפיה כדי להגשים את חלומו. העזרה של הקוזה נוסטרה בניו יורק ושל האאוטפיט בשיקגו למסע הבחירות של ג'ון קנדי לנשיאות ארה"ב היא כבר מזמן לא רק שמועה או אגדה.

אם כך, מדוע הפכה המאפיה לחשודה העיקרית בחיסולו של הנשיא הקתולי הראשון של ארה"ב?

ג'וזף קנדי

בחודש מרץ 1959 זומן קרלוס מרצ'לו, הבוס של משפחת המאפיה של ניו אורלינס (אשר שלטה באישור מועצת המאפיה גם בדאלאס), להעיד בפני הוועדה המיוחדת של הסנאט שחקרה את הפשע המאורגן בארה"ב. הרוח החיה בוועדה, שפעלה מאז תחיל שנות החמישים, היה רוברט קנדי לימים התובע הכללי וכמובן בנו של ג'וזף קנדי. אחיו, הסנטור ג'ון פ' קנדי, לימים הנשיא, היה אחד מחברי הוועדה. בתגובה לשאלות חברי הוועדה, הודיע מרצ'לו כי הוא עושה שימוש בזכותו לפי התיקון החמישי לחוקה (זכות השתיקה) ולכן הוא מסרב לענות לכל שאלה בנוגע לעברו, פעילותו ושותפיו.

גם לאחר שנבחר ג'ון קנדי לנשיא (ומינה את אחיו רוברט לתובע הכללי של ארה"ב), המשיכו בניו של ג'וזף קנדי בפעילותם הנמרצת נגד הפשע המאורגן, ובין היתר פעל רוברט קנדי כדי להביא לגירושו של קרלוס מרצ'לו מארה"ב לגואטמלה (המדינה שאותה רשם מרצ'לו באופן שקרי כמדינת הולדתו). בחודש אפריל 1961 נעצר מרצ'לו על-ידי רשויות החוק בארה"ב והועבר בכוח לגואטמלה, אלא שלא לקח לו זמן רב והוא שב לארה"ב ולפי האגדות החל לרקום את נקמתו בנשיא הצעיר והפופולרי.

לפי הסיפורים, סוכנים סמויים שמעו אותו מקלל את הנשיא ונשבע להרוג אותו, או כמו שמבטאים זאת בסיציליאנית מדוברת "להוציא את האבן מהנעל שלי". עוד מספרים ששמעו אותו אומר בהתייחס לחיסול האחים קנדי: "כלב ימשיך לנשוך אותך אם תחתוך לו את הזנב (בהתייחסו לתובע הראשי), אבל אם תחתוך לו את הראש (בהתייחס לנשיא) זה יפתור את הבעיה". עוד שמעו את מרצ'לו אומר כי הוא חייב "ביטוח" בקשר לחיסול הנשיא ושהוא חייב איזה משוגע שיעשה בשבילו את העבודה כדי שלא ניתן יהיה לקשור אותו לאירוע.

קרלוס מרצ'לו

במקרה, או שלא, לקרלוס מרצ'לו היו שלושה חברים שגם להם היה חשבון ארוך ופתוח עם הנשיא הצעיר והפופולרי ועם אביו. הראשון והקטלני שבהם היה הבוס של האאוטפיט של שיקגו, סם ג'יאנקנה. בשנת 1955 הגיע ג'וזף קנדי לסם ג'יאנקנה, באמצעות ידידם המשותף - פרנק סינטרה, כדי לבקש ממנו טובה. לטענתו של קנדי, פרנק קוסטלו, הבוס של משפחת לוצ'יאנו בניו יורק - משפחת המאפיה החזקה ביותר בקוזה-נוסטרה באותה עת, הוציא חוזה על ראשו בגלל שלא ביצע עבודה כלשהי שהתחייב לעשות עבור סינדיקט הפשע שבראשו עמד צ'רלי (לאקי) לוצ'יאנו, אז גולה בנאפולי. קנדי ביקש מג'יאנקנה שיפעל אצל קוסטלו כדי שזה יבטל את החוזה.

ג'יאנקנה נסע לניו יורק, נפגש עם פרנק קוסטלו וביקש ממנו להסיר את החוזה מעל ראשו של ג'וזף קנדי. ג'יאנקנה הסביר לבוס של ניו יורק שבנו של קנדי, הסנטור ג'ון קנדי, מתכוון להתמודד בבחירות לנשיאות ארה"ב ושזה לא יהיה רע בכלל למאפיה שבנו של "ידיד שלהם" יישב בבית הלבן. קוסטלו השתכנע והחוזה על ראשו של אביו של הנשיא הבא של ארה"ב בוטל.

אלא שכאמור, אחת הפעולות הראשונות של קנדי כנשיא היתה מינויו של אחיו, רוברט (בובי) לתובע הכללי של ארה"ב. ואחת הפעולות הראשונות של בובי קנדי כתובע הכללי היתה הכנת רשימת חיסול של 30 הגנגסטרים הבכירים בארה"ב. בין ה-30, לצדו של קרלוס מרצ'לו, בלט שמו של סם ג'יאנקנה. זמן קצר לאחר מכן נחקר ג'יאנקנה על-ידי הוועדה המיוחדת של הסנאט לחקר הפשע המאורגן, בראשות הסנטור ג'ון ל. מקלילן, על חלקו במאפיה.

סם ג'יאנקנה

אבל יותר מכך, עם היבחרו של ג'ון קנדי לנשיאות, ניתקו בני משפחת קנדי על כל ענפיה את כל קשריהם עם שותפיהם מהמאפיה ואפילו פרנק סינטרה כבר לא היה רצוי יותר בבית הלבן (גיסו של הנשיא קנדי היה חבר בלהקה של סינטרה והנשיא לעתיד והזמר הפכו ידידים, אך לאחר הניצחון בבחירות ניתק קנדי מגע). יותר מזה, ג'יאנקנה שמע הקלטה של שיחה של בובי קנדי, בה כינה אותו התובע הכללי בכינויי גנאי מעליבים.

הבוס משיקגו זעם על בגידת בני משפחת קנדי וביקש נקמה. המטרה הראשונה שלו היתה פילגשו לשעבר של ג'יאנקנה, השחקנית מרילין מונרו, אשר נודעה באותו זמן כפילגשו של הנשיא הנבחר קנדי. לפי הסיפורים הורה ג'יאנקנה על חיסולה של מונרו כדי לפגוע בקנדי. בשנת 1962 מתה מונרו בחדר בית מלון ממנת יתר של סמים ואף פעם לא הוזם החשד כי למעשה מדובר היה ברצח שהסווה היטב. אבל לפי האגדות ג'יאנקנה לא הסתפק במותה של מרילין מונרו.

פרנק סינטרה וג'ון קנדי בימים הטובים

ג'ון קנדי ומרילין מונרו בתמונה המשותפת היחידה שלהם

השותפים הנוספים של מרצ'לו לקשר נגד הנשיא קנדי היו יריבו הפוליטי הגדול של הנשיא ומי שלימים יהיה גם הוא נשיא ארה"ב, ריצ'רד ניקסון, ומנהיג איגוד נהגי המשאיות והמובילים הבינ"ל ג'ימי הופה, אשר קשריו עם המאפיה היו ידועים והפכו אותו למטרה וליריב אישי של התובע הכללי רוברט קנדי. הופה וניקסון, המועמד שהתמודד נגד קנדי בבחירות, שיתפו פעולה במירוץ לנשיאות של שנת 1961. מנהיג מקומי של איגוד הנהגים, אשר הפך למודיע של ה-F.B.I בלואיזיאנה, סיפר שהופה נפגש עם קרלוס מרצ'לו בניו אורלינס בחודש ספטמבר 1960, בזמן הקמפיין, כדי לארגן לניקסון מימון מכספי המאפיה. לפי עדותו של האיש, מרצ'לו מסר להופה מזוודה ובה חצי מיליון דולר במזומן עבור ניקסון, וגם אמר לו "עוד שתי מזוודות כאלה מגיעות מהחבר'ה בניו ג'רזי ובפלורידה". אלא שכזכור גם המועמד קנדי זכה לתמיכה של בוסים אחרים במאפיה, וחוץ מזה אסור לשכוח שעם כל הכבוד למאפיה, הפופולריות של המועמד הצעיר והמבטיח היתה אדירה והוא ניצח בבחירות 1961.

בחודש יולי 1963 התקיימה פגישה בניו אורלינס בה השתתפו הבוס המקומי מרצ'לו, הבוס של המשפחה מפלורידה סנטו טרפיקנטה ושליח מטעמו של ג'ימי הופה. לימים תיאר את הפגישה הזו עו"ד פרנק רגאנו, מי שהיה פרקליטם של הופה ושל רבים מהבוסים של המאפיה, בספר שכתב בשנת 1994. השליח של הופה הביא איתו מסר מהבוס שלו: מנהיג איגוד הנהגים מבקש טובה קטנה, הוא רוצה שאתם תחסלו את ג'ון קנדי. הוא רוצה להיפטר מהנשיא כמה שיותר מהר. בהמשך מספר רגאנו כי פניהם של שני הבוסים קפאו והם השתתקו כמי שאינם מוכנים בכלל לדון בנושא, אלא שבשנת 1987, על ערש דווי, התוודה סנטו טרפיקנטה שהוא ומרצ'לו אכן מילאו אחר בקשתו של הופה ועשו לו את הטובה הקטנה שביקש.

בשנת 1966 הורשע הופה לאחר מסע שניהל נגדו התובע הכללי רוברט קנדי ונידון ל-13 שנות מאסר, אך הוא שוחרר כעבור 5 שנים בלבד לאחר שקיבל חנינה מהנשיא... ריצ'רד ניקסון שהצליח להיבחר לנשיאות בבחירות 1968.

ג'ימי הופה נואם. מפקח עליו מהצד ג'ואי גלימקו מנהיג סניף שיקגו של איגוד הנהגים וקאפו במשפחת המאפיה של שיקגו (האאוטפיט)   

פרנק רגאנו בראש השולחן. משמאלו סנטו טרפיקנטה שמשמאלו קרלוס מרצ'לו

הדמות המרכזית הקושרת את קרלוס מרצ'לו לפרשת רצח קנדי היא ג'ק רובי, האיש שחיסל את מי שרצח את קנדי - לי הארווי אוסוולד - ובכך סיכל את האפשרות לחקור את הרוצח ולגלות מי באמת עמד מאחורי הרצח. רובי ארב לאוסוולד לאחר מעצרו בקרבת בית המעצר והצליח לירות בו שני כדורים יומיים לאחר רצח קנדי, בזמן שרוצח הנשיא הועבר מבית המעצר בדאלאס לכלא אחר.

רובי, בעליו של מועדון חשפנות בדאלאס, במקור משיקגו, היה מקושר לאאוטפיט של שיקגו ונשלח על-ידה לדאלאס כדי להקים שם כמה "מיזמים עסקיים", הכל תוך שיתוף פעולה עם הקוזה נוסטרה של ניו יורק והמשפחה של קרלוס מרצ'לו בניו אורלינס שבאופן מסורתי שלטה גם בדאלאס.

רובי היה חבר ושותף עסקי של ג'וזף סיוולו, אחד הקאפואים של קרלוס מרצ'לו, שניהל את ענייני המשפחה מניו אורלינס בדאלאס. רובי היה גם קרוב מאוד לג'ו קמפיזי, בכיר במשפחת המאפיה שפעלה בדאלאס תחת סיוולו ומרצ'לו ומעריץ של הבוס שהיה שולח לו ולמשפחתו בכל חג מולד 120 ק"ג של נקניקיות תוצרת בית. קאמפיזי, בעליו של מועדון האיג'יפשיאן לאונג' בדאלאס, סיפר בעדותו בפני אחת מוועדות החקירה שחקרו את רצח קנדי כי אכל ארוחת ערב עם ג'ק רובי בערב לפני שקנדי נרצח. הוא גם סיפר כי ביקר את רובי בבית הכלא בדאלאס שישה ימים לאחר שזה ירה באוסוולד.

עוד עדויות לקשר בין רובי לבין משפחת מרצ'לו ניתן ללמוד מכך שרובי נפגש עם ארבעה מפעילי מועדוני לילה בניו אורלינס, שותפים של מרצ'לו, בחודשים יוני ואוקטובר 1963, ושב-30 באוקטובר 1963, פחות מחודש לפני רצח קנדי, התקשר רובי למשרדו של נופיו פקורה, חבר בכיר במשפחת מרצ'לו, אשר חברו, אדם בשם אמיל ברונאו, שיחרר בערבות את לי הארווי אוסוולד בקיץ שלפני כן.

אבל לא רק רובי היה קשור למשפחת מרצ'לו. גם לרוצחו של קנדי עצמו היו קשרים משלו למשפחת מרצ'לו. לי הארווי אוסוולד נולד בניו אורלינס, עזב אותה לתקופה ארוכה (בין היתר לשירות במארינס ולתקופה שהעביר בברית המועצות ובמקסיקו) אך חזר אליה ובילה בה את התקופה שלפני הרצח. יותר מכך, דודו של אוסוולד שהיה גם אביו המאמץ – צ'רלס מורט – היה סוכן הימורים ("בוקי") בכיר בעסקי ההימורים הלא חוקיים שהפעיל מרצ'לו בניו אורלינס, וידוע גם (ועדת החקירה שחקרה את רצח קנדי מצאה זאת) כי אמו של אוסוולד, מרגרט, יצאה עם כמה מאנשי מרצ'לו.

oswald

לי הארווי אוסוולד בתמונת המעצר שלו

ג'ק רובי יורה באוסוולד מחוץ לבית המעצר

ג'ק רובי בתמונת המעצר שלו

nofio_pacore

נופיו פקורה

joseph-civello

ג'וזף סיוולו

joe_campisi

ג'ו קמפיזי

 ארבע חקירות רשמיות נערכו בניסיון לפענח את רצח הנשיא קנדי (בנוסף לעוד עשרות בלתי רשמיות). הראשונה, ועדת וורן, החלה את חקירתה שבועיים לאחר הרצח. היא ראיינה ושמעה מאות עדים ולאחר כמעט שנה פרסמה את מסקנותיה שקבעו כי לי הארווי אוסוואלד פעל לבדו, הוא היה היורה היחיד ולא היה קשר בינו לבין ג'ק רובי, שרצח אותו כנקמה על רצח הנשיא. מסקנות הוועדה היו כי לא היה קשר לרצוח את הנשיא ושהרוצח אוסוולד פעל ממניעים אידיאולוגיים. הוועדה גם לא מצאה קשר בין ג'ק רובי לבין קרלוס מרצ'לו או המאפיה.

אלא שמהרגע הראשון מסקנות ועדת וורן נדחו על-ידי רוב הציבור האמריקאי, אשר היה נתון בתחושה שגורם חזק יותר, גדול יותר ובעל אינטרס ברור יותר מאשר היורה הבודד אוסוולד, עומד מאחורי רצח הנשיא קנדי (לימים פורסמה גם הקלטה של הנשיא ניקסון בבית הלבן, אומר שמסקנות ועדת וורן הן המתיחה הגדולה ביותר שהונצחה אי פעם).

תחושה זו הפכה לנחלת הכלל בשנת 1968, השנה בה נרצח אחיו של הנשיא המנוח, התובע הכללי רוברט קנדי. ברקע הדברים עמדו הגילויים החדשים שנתגלו לציבור האמריקאי, במסגרת העדויות בפני ועדת מקלילן, אודות זרועות התמנון של המאפיה ופעילותה החוקית והבלתי חוקית, וכן חשיפתם המדהימה של הקשרים בין המאפיה לבין סוכנות הביון המרכזית (ה-CIA) שנועדו להוציא לפועל את חיסולו של מנהיג קובה פידל קסטרו, אויב מר של המאפיה, לא פחות מאשר של הממשל האמריקאי. אם המאפיה וה-CIA חברו יחדיו לחסל את קסטרו, אולי נכון הדבר גם לגבי חיסול הנשיא קנדי?

במשך הזמן הלחץ הציבורי הלך וגדל (בינתיים חוסל גם המנהיג השחור מרטין לותר קינג והתהיות שמא יש קשר בין כל החיסולים הפוליטיים האלה הלכו וגברו) ובשנת 1976 מינה בית הנבחרים ועדה מיוחדת לחקירת מותם של האחים קנדי ושל קינג. מסקנותיה של ועדה זו, בניגוד לאלה של ועדת וורן, היו כי אמנם אוסוולד היה היורה שפגע בנשיא, אך הוא הוא לא פעל לבד (כדור נוסף שפגע בנשיא נורה מכיוון אחר) ושרצח הנשיא קנדי היה קרוב לוודאי תוצאה של קשר. מי היו הקושרים, מי היה היורה הנוסף ומה היה המניע? את זאת הוועדה לא הצליחה (או לא רצתה) לקבוע באופן רשמי. בכל מקרה, תאוריית הקשר החליפה כעת באופן רשמי את תיאוריית היורה הבודד.

באופן בלתי רשמי מסקנת הוועדה היתה כי המאפיה אחראית לרצח. האיש שעמד בראש הוועדה, רוברט באקלי, פרסם בשנת 1981 ספר בשם "הקשר להרוג את הנשיא" ("The Plot to Kill the President"), בו הוא טען כי החשודים בעיני הוועדה בקשר לחסול הנשיא קנדי היו הבוסים קרלוס מרצ'לו, סנטו טרפיקנטה וסאם ג'יאנקנה, בשיתוף פעולה עם ג'ימי הופה. כמו כן טען באקלי כי היורה, לי הארווי אוסוולד, לא פעל לבדו אלא היה עוד לפחות מחסל אחד שירה מגבעה סמוכה בפארק העירוני של דאלאס, שמתחתיה עברה שיירת הנשיא קנדי ברגע החיסול, וכן שגם אוסוולד וגם ג'ק רובי היו קשורים למאפיה, ורובי חיסל את אוסוולד בהוראת הבוסים. תאוריה זו קיבלה תוקף גם מפיו של ביל בוננו, בנו של הבוס הניו-יורקי האגדי ג'וזף בוננו, בספר שכתב.

בין לבין (בסוף שנות השישים) ניהל גם התובע הכללי של דאלאס חקירה משלו (עליה מבוסס סרטו של אוליבר סטון משנת 1991 – "JFK תיק פתוח"), אך גם זו לא הצליחה להביא לפתרון התעלומה. מה שכן יצר סרטו של סטון, הוא דיון ציבורי מחודש בחשדות סביב רצח הנשיא קנדי, מה שהביא את בית הנבחרים בשנת 1992 להקים ועדת חקירה נוספת: "ועדה לעיון מחדש ברשומות הנוגעות להתנקשות". וועדת המומחים, שהיתה כפופה רק לנשיא ארה"ב, בחנה את כל הרשומות (הידועות) הנוגעות לרצח שנמצאו בידי הרשויות והחליטה לגבי כל מסמך אם לפרסמו לציבור. 

הוועדה לעיון מחדש פעלה במשך שש שנים וסיימה את עבודתה בשנת 1998. היא ראיינה מאות אנשים, פרסמה אלפי מסמכים שהיו חסויים עד אז, המליצה המלצות אך למרות כל זאת לא הצליחה לאשר או להפריך אף אחת מהתיאוריות הרבות בקשר לרצח הנשיא קנדי. 

ג'ון ורוברט. אז מי רצח את האחים קנדי?