בנג'מין (לפטי גאנס) רוג'ירו

Benjamin (Lefty Guns) Ruggiero

1923-1995

בני רוג'ירו היה חבר זוטר במשפחת בוננו, אחת מחמש המשפחות של ניו יורק, אשר לא זכה להתקדם בסולם הדרגות במשפחה, אך זכה לתהילת נצח בזכות דמותו הטראגית שהונצחה בסרט "דוני ברסקו" (1997), בו גילם אותו השחקן הדגול אל פצ'ינו.

רוג'ירו נולד בשכונת ליטל איטלי במנהטן והתקבל כחבר רשמי במשפחת בוננו בשנת 1977. הוא היה חייל פשוט ונאמן שפעל עבור המשפחה בתחומי העיסוק הקלאסיים של המאפיה, מסחיטה ועד הלוואות בשוק אפור, ותמיד נשאר עני הודות לתחביבו העיקרי שהפך להתמכרות - הימורים.

לרוג'ירו היו ארבעה ילדים, שלוש בנות ובן. שלוש הבנות היו נשואות למאפיונרים, את אחד מהם - מרקו, חיסל רוג'ירו (כך טוענים הסיפורים) בעצמו, לאחר שביצע תרגיל עוקץ על סמים שהיו שייכים למשפחת בוננו ולקח את הכסף לעצמו. סוכן ה-F.B.I ג'וזף פיסטון, שהסתנן לשורות משפחת בוננו תחת שם הכיסוי דוני ברסקו (ושעל דמותו מבוסס כמובן הסרט "דוני ברסקו"), כתב בספרו כי רוג'ירו הלווה ממנו כסף כדי שיוכל לשלם לראשי משפחת בוננו, כדי שיפטרו אותו מביצוע החוזה שהוטל על חתנו. בכל מקרה, גופתו של החתן לא נמצאה עד היום ולא ידוע מה עלה בגורלו ומי אחראי להיעלמותו.

לפטי גאנס רוג'ירו בתמונה ממצלמת מעקב

בנו של רוג'ירו, טומי, היה עבריין קטן ונרקומן גדול שעשה עבודות קטנות עבור המאפיה, אך אף פעם לא התקבל כחבר משום שלא הצליח להתרחק מהמזרק. סוכן ה-F.B.I פיסטון-ברסקו, שבמסגרת עבודתו הסמויה התחבר עם טומי רוג'ירו, סיפר כי בנוסף להירואין, הבחור היה ר'וג'ירו הבן מכור גם לאופרות סבון.

בשנת 1979 עברה משפחת בוננו טלטלה כאשר הבוס של המשפחה, קרמיין גלנטה, חוסל ובהנהגת המשפחה נוצר חלל שנתפס ע"י הקאפו פיליפ רסטלי שבכלל עדיין היה בכלא באותו זמן. אבל כצפוי רסטלי התקשה להחזיק במושכות בעודו מאחורי הסורגים ובתוך המשפחה נוצרו שני פלגים שנלחמו על השליטה במשפחה (דפוס חוזר במשפחת בוננו מאמצע שנות השישים).

בצד שתמך ברסטלי היו הקפואים, דומיניק ("סוני בלאק") נפוליטנו וג'ואי מאסינו (לימים הבוס של המשפחה אשר נודע לשמצה בהמשך בכך שהיה בוס המאפיה הראשון באמריקה שהפך למלשין), ובצד שני התייצבה חבורה שכללה את אלפונס ("סוני רד") אינדליקאטו, דומיניק טרינצ'רה ופיליפ גיאקונה, קפואים בכירים במשפחה שלא קיבלו את מנהיגותו של רסטלי. בני רוג'ירו היה שייך לצוות של "סוני בלאק" נפוליטנו ומשכך בצד של רסטלי במלחמה.

ב-5 במאי 1981 חוסלו גיאקונה, טרינצ'רה ואינדליקאטו במועדון בברוקלין, באקט שסיים את המרידה. הם הוזמנו לוועידת שלום כביכול עם אנשיו של רסטלי וזכו לכיפה אדומה לפי התרגיל הכי ישן בספר. גופתו של אינדליקאטו התגלתה כעבור שלושה שבועות בקבר מאולתר בקווינס וגופותיהם של טרינצ'רה וגיאקונה לא התגלו עד שנת 2004. לימים התברר שגופתו של אינדליקאטו היתה אמורה להיחתך לחתיכות כדי לפזרה בין אתרי פסולת שונים, אך בסופו של דבר היא נקברה בחטף והתגלתה על-ידי שני ילדים ששיחקו באזור וראו את עקב המגף שלו מבצבץ מתוך האדמה. את גופות שני האחרים, טרינצ'רה וגיאקונה, הספיקו המחסלים לבתר והם הוכנסו בחתיכות לשקי זבל גדולים.

לפי עדותו של סוכן ה-F.B.I פיסטון-ברסקו, בין הרוצחים שהשתתפו בחיסול שלושת הקפואים היו גם "סוני בלאק" נפוליטנו, ג'ואי מאסינו, סלווטורה ויטאלה (גיסו של מאסינו ולימים האנדר-בוס שלו) והמאפיונר ממונטריאול ויטו ריזוטו. לאחר החיסול נשלח רוג'ירו ביחד עם ג'ון (בובי) צ'ראסיני, יד ימינו של "סוני בלאק" נפוליטנו, לנקות את זירת הרצח ולהיפטר מהגופות. לאחר שסיימו את המשימה סיפר רוג'ירו לפיסטון-ברסקו על טרינצ'רה: "לא יכולתי להזיז אותו. בובי הצליח. טרין היה חתוך כולו ומדמם. היו חתיכות בשר קטנות מפוזרות מסביב מההדף של רובה הציד. בובי התמלא דם כשניסה להרים אותו. אני לא האמנתי כמה בובי חזק. בובי הרים אותו. אחר כך הם חתכו אותו והכניסו אותו לשקיות זבל ירוקות".

רוג'ירו (מימין) עם ג'וזף פיסטון בדמות "דוני ברסקו"

בשנת 1976 הכיר רוג'ירו במקרה בחור צעיר בשם דוני ברסקו, שהציג עצמו כסוחר באבנים יקרות מזויפות וכמומחה בזיהוי יהלומים מזויפים. הבחור הצעיר הראה מיד עניין בהצטרפות כחבר רשמי במאפיה ולאחר שרוג'ירו בחן אותו הוא החליט לקחת אותו תחת חסותו ולשמש לו כמורה רוחני בעולם המאפיה. אלא שכידוע אותו דוני ברסקו היה סוכן ה-F.B.I ג'וזף פיסטון.

דוני ברסקו התחבב במהרה לא רק על רוג'ירו, אלא גם על הבוס שלו, "סוני בלאק" נפוליטנו שטיפח גם הוא את הצעיר החריף שהכיר לו רוג'ירו, ואפילו הציע לצרף את הבחור המרשים כחבר רשמי במאפיה. בשנת 1981 הטיל נפוליטנו על פיסטון-ברסקו את החוזה לחיסולו של אנתוני אינדליקאטו, בנו של הקאפו היריב שחוסל "סוני רד" אינדליקאטו, והבטיח לו בתמורה לביצוע החיסול הצטרפות רשמית למאפיה.

יומיים לאחר שנתן "סוני בלאק" נפוליטנו לפיסטון-ברסקו את ה"חוזה" הסתיימה משימתו של פיסטון, וה-F.B.I דאג ליידע את נפוליטנו ורוג'ירו שבן חסותם היה למעשה סוכן סמוי. זמן קצר לאחר מכן נרצח סוני בלאק כעונש על כך שאיפשר לסוכן F.B.I לחדור למשפחה. בשנת 2004 הורשע הבוס של משפחת בוננו, ג'ואי מאסינו, ברצח לאחר שהודה כי הוא היה זה שהורה לחסל את נפוליטנו כעונש על כך שאיפשר את כניסתו של פיסטון-ברסקו למשפחה.

ה-F.B.I שחשש שגורלו של רוג'ירו יהיה זהה לזה של הבוס שלו, עצר אותו זמן קצר לאחר שהתגלתה גופתו של נפוליטנו. הוא הועמד לדין ולאחר שסירב להפוך לעד מדינה, למרות שידע מה יעלה בגורלו אם אנשי משפחת בוננו ישימו עליו את ידיהם, הוא נידון לעשרים שנות מאסר.

בשנת 1992 הוא שוחרר על-תנאי ובשנת 1995 הוא מת בנסיבות טבעיות מסרטן בריאות.