סמי (השור) גרבנו

Salvatore (Sammy) Gravano

1944 - 

סלווטור-סמי ("השור") גרבנו היה אנדר-בוס במשפחת גמבינו תחת הבוס ג'ון גוטי בשנות השמונים, והתפרסם כאחד הבוסים הבכירים והמפרסמים ביותר במאפיה אשר הפך לעד מדינה ונכנס לתכנית להגנת עדים. בזכות עדותו, ששלחה את הבוס שלו גוטי לכלא לכל ימי חייו, זכה גרבנו לכינוי הבלתי מחמיא "The King Rat" ("מלך המלשינים").

את הקפיצה הגדולה שלו לצמרת משפחת גמבינו עשה גרבנו, שצמח בצוות הברוקלינאי של הגמבינואים, בזכות היותו זה שאירגן את חיסולו של הבוס הקודם של המשפחה - פול קסטלאנו - מהלך שסלל את דרכו של ג'ון גוטי לראשות משפחת גמבינו. בעקבות הפעולה המהירה והמוצלחת שאירגן גרבנו, לפי הנחייתו של גוטי, הוקפץ גרבנו לעמדת הקונסיליירי של המשפחה ולאחר מכן תפס את מקומו כמספר 2 של הבוס.

גרבנו נולד בברוקלין והיה ילד קטן ודיסלקט שנהג לספוג הקנטות והשפלות מחבריו. הוא נשאר כיתה פעמיים בבית הספר היסודי, מה שלא ממש תרם לבטחונו העצמי, אך הפך אותו לשווה בגודלו לשאר ילדי הכיתה. מבחינה פיזית היה גרבנו ילד קטן, אך בזכות כוח ואלימות מתפרצת הוא הפך להיות אחד שלא מתעסקים איתו. הוא היה ילד מופרע, מאלה שמרביצים לכולם  - היום קרוב לודאי שפסיכולוג היה קובע שהוא היפראקטיבי ונותן לו רטאלין. לפי עדותו הוא החל לגנוב כשהיה בן שבע - בכל יום בדרך לבית הספר הוא היה עוצר בחנות בפינת הרחוב שבו גדל וגונב שתי עוגיות לדרך. כשהיה בן שמונה הוא נתפס ע"י בעל החנות שאיים עליו שיספר להוריו, עד שסלווטורה הקטן פרץ בבכי.

גרבנו לא גדל במשפחת מצוקה. אביו ניהל מפעל די מצליח של בגדים וסיפק לילדיו רמת חיים טובה. אביו ניסה בכל דרך אפשרית לחנך את הילד, כולל ניסיון להכריח אותו ללכת כל יום לכנסיה, אך סלווטורה נשאר ילד פרוע ללא תקנה. בגיל מאוחר יותר, כאשר הוא החל גם להתפתח פיזית החל גרבנו להתאגרף, מה שסייע לו להוציא קצת אנרגיה.

הקשר של גרבנו עם המאפיה החל בשנת 1968. הוא התחבר לחבורה שפעלה עבור דוד של אחד מחבריה, שהיה חבר לא בכיר במשפחת קולומבו. גרבנו התעסק בגניבה, חטיפות של משאיות סחורה, סחיטה ושוד מזויין ובשלב מסוים הגיע ל"בגרות" כאשר נשלח ע"י הדוד לבצע את החוזה הראשון שלו. הקורבן היה חייל אחר של משפחת קולומבו, ג'ו קולוצ'י, שבאשתו חשק אותו דוד. למשפחת גמבינו נקשר גרבנו לאחר שהפך לחברם של חיילי המשפחה פרנק דה-צ'יקו, רוברט בי-ברנרדו, ליבוריו מיליטו, ג'יימס פאליה ופול קסטלאנו - לימים הבוס של המשפחה שחוסל במבצע שתכנן גרבנו.

סמי השור וחברים. מי יודע כמה גופות הושלכו לים מהסירה הזו...

מתישהו בסוף שנות השבעים הוכנס גרבנו באופן רשמי למשפחת גמבינו והצטרף לצוות של טודו אורליו אשר שלט בסניף איגוד נהגי המשאיות של ניו יורק. מי ששלט בסניף (מס' 282) - שחלש על כל שינוע חומרי הגלם לענף הבנייה בעיר ניו יורק - יכול היה למעשה לשתק בכל רגע נתון את כל עבודות הבניה בעיר הגדולה. גרבנו נכנס חזק לעסקי הבנייה וההובלה, הרוויח המון כסף יחסית לחייל פשוט ואף בנה לעצמו אחוזה מכובדת בניו-ג'רזי. בשלב מסוים התקרב גרבנו לג'ון גוטי, הקאפו של המשפחה בקווינס ובן חסותו של האנדר-בוס של המשפחה אניילו דלקרוצ'ה. לאחר מותו של דלקרוצ'ה, כאשר נפתחה הדרך לחסל את הבוס השנוא של המשפחה, קסטלאנו, זה היה אך טבעי שגוטי ייתן את החוזה לגרבנו וחבריו.

הביצוע המוצלח והשתלטותו של גוטי על כסא בוס המשפחה, הקפיצו את גרבנו בסולם הדרגות. לאנדר-בוס של המשפחה מינה גוטי את פרנק דה-צ'יקו ולקונסילייירי מונה פרנק לוקאצ'יו חובב הסוסים. גרבנו הפך לקאפו הבכיר. אבל חודש לאחר מכן חוסל דה-צ'יקו בפיצוץ של מכוניתו. היעד לפיצוץ שחיסל את דה-צ'יקו היה למעשה ג'ון גוטי - מבצע משותף של משפחות ג'נוביז ולוקזי כדי להעלים את הבוס החדש והדומיננטי של הגמבינואים - אך הבוס ניצל.

גרבנו (משמאל) והבוס שלו ג'ון גוטי

במקומו של דה-צ'יקו מינה גוטי לאנדר-בוס את הקונסיליירי לוקאצ'יו, ולתפקיד הקונסיליירי שהתפנה מונה גרבנו. את מקומו בראש הצוות שלו בבנסונהרסט-ברוקלין תפס עכשיו לואי ואלאריו (מי שכונה ע"י גוטי בחיבה "נער הקפה" - The Coffe Boy ושנגדו לא היה מוכן גרבנו להעיד גם כשבחר לשתף פעולה עם הרשויות והפיל רבים מחברי המשפחה האחרים). באישורו של גוטי, הוציא גרבנו חוזה על ראשם של חבריו לשעבר ליבוריו מיליטו, רוברט די-ברנרדו טומי ספארו וחברים נוספים במשפחה, במסע טיהור שנועד לאפשר לו כניסה חלקה למעמד האנדר-בוס.

לאחר לא מעט מאמצים הצליח בסוף שנות השמונים ה-F.B.I לשתול מכשירי האזנה בדירה ברובע איטליה הקטנה בה התגוררה אלמנה זקנה שנתנה לבוסים הבכירים לקיים בביתה את פגישותיהם החשאיות. בהאזנות הסתר נשמע גוטי מתכנן את פעילות המשפחה ולא פחות מזה מתלונן על הכפופים לו, כולל השור גרבנו. בעקבות המבצע הנרחב נעצרו גוטי, גרבנו ועוד בכירים במשפחה. כאשר שמע גרבנו את ההקלטות הוא החליט להפוך לעד מדינה, להעיד נגד הבוס שלו ונגד רבים רבים מחבריו למשפחת גמבינו ומאפיונרים ממשפחות אחרות, ולהיכנס לתוכנית להגנת עדים. כך הוא זכה בשנת 1991 לכינוי "The King Rat" ("מלך המלשינים"). 

גרבנו במעצר בשנת 1990

סמי השור מלך העכברושים

בזכות עדותו נידון גרבנו רק לעשרים שנות מאסר בגין 19 מקרי רצח ונידון בסופו של דבר ל-5 שנים בלבד. גוטי נידון למאסר עולם. בתמורה לעדותו נגד הבוס, זכה גרבנו גם לחיסיון מפני הפללת חברי הצוות הישן שלו מבנסונהרסט-ברוקלין, ביניהם לואי ואלריו, מייקל דילאונרדו, פרנק פפיאנו, אדוארד גראפאלו, תומס קרבונארו, ג'וזף דיאנג'לו ואחרים.

לאחר שהשתחרר מהכלא (כעבור ארבע שנים בלבד) נכנס גרבנו לתכנית הפדראלית להגנת עדים אך יצא ממנה בשנת 1995 ועבר לגור באריזונה. בחודש פברואר 2000 הוא נעצר בחשד שניהל רשת גדולה להברחת והפצת אקסטזי שם. צחוק הגורל - מי שהפיל את גרבנו היה מלשין מתוך הרשת. בשנת 2002 הרשיע אותו בית משפט בסחר בסמים והוא נידון ל-19 שנות מאסר. אשתו, בנו, בתו ובעלה של הבת הורשעו גם הם בחברות ברשת הברחת הסמים ונשלחו גם הם למאסר.

בפברואר 2003 הודיעה התביעה של מדינת ניו ג'רזי כי היא מתכוונת להעמיד את גרבנו לדין בחשד כי הוא הורה בשנות השמונים לחסל שוטר. בסופו של דבר נמנעה העמדתו של גרבנו לדין באישום זה לאחר שהעד המרכזי של התביעה - הרוצח השכיר ריצ'רד קוקלינסקי - מת מסיבה לא ידועה בשנת 2006 בזמן שהיה כלוא בבית הסוהר, לפני שהספיק להעיד. בכל מקרה, אסירים שישבו עם גרבנו בבית הסוהר העידו כי שמעו אותו מתרברב כי הוא אכן הורה לחסל את השוטר מניו ג'רזי בשנת 1980, כמו גם שהוא חיסל בעצמו והורה לחסל הרבה יותר מאשר 19 הקורבנות שעליהם הוא כבר נשפט.

הספר 'אנדרבוס' על סמי השור

סיפורו של גרבנו תואר, בין היתר, בסרט הטלוויזיה "Witness to the Mob" ("עד למאפיה") ובספר "UNDERBOSS" שמבוססים על זיכרונותיו של מלך המלשינים.