ווילי מורטי

Willie Moretti

1894-1951

גוארינו (ווילי) מורטי היה אנדר-בוס במשפחת לוצ'יאנו (לימים משפחת ג'נוביז) בין השנים 1946-1957, תחת הבוס פרנק קוסטלו (שהיה גם בן דודו). הוא היה הבוס של ניו-ג'רזי ונודע  גם כסנדק של פרנק סינטרה וגם כבוס המאפיה היחיד חוסל בהוראת מועצת המאפיה לאחר שהפר את קוד השתיקה ("אומרטה").

מורטי נולד בשנת 1894 בעיר בארי בדרום מזרח איטליה וביחד עם משפחתו הגיע לארה"ב בתחילת המאה שעברה והתיישב עימם בניו-ג'רזי. כבר בגיל צעיר התחבר מורטי לבני דודיו פרנק ואחיו הבכור אדוארד קוסטלו שכבר עשו את צעדיהם הראשונים בעולם הכנופיות של ניו יורק. לימים, כאשר הפך קוסטלו לבוס של משפחת לוצ'יאנו, הפך מורטי לאנדרבוס שלו ובעיקר לזרוע הביצועית שתמכה בעוצמתו של פרנק קוסטלו. קוסטלו, שהיה אחד הגנגסטרים המכובדים בהיסטוריה של הקוזה נוסטרה, היה יותר פוליטיקאי מאפיה (נודע בכינוי "ראש הממשלה של העולם התחתון") מאשר לוחם והצבא של מורטי בניו ג'רזי שתמיד עמד מאחוריו סיפק לו את העוצמה החמושה שהיתה נחוצה לו לשמור על מעמדו. הצבא של מורטי היה כנופיה של בסביבות 60 פושעים קשוחים שסרו למרותו והיו מוכנים לחסל את מי שהוא רק הורה להם.

מורטי (מימין) עם ג'ו אדוניס

בשנות הארבעים ניהל מורטי, ביחד עם שותפיו ג'ו אדוניס (שהיה מס' 3 בקוזה נוסטרה אחרי צ'רלי לוצ'יאנו ופרנק קוסטלו) ואבנר זווילמן (הגנגסטר היהודי שזכה לכינוי אל קפונה של ניו ג'רזי), רשת של מועדוני הימורים בלתי חוקיים רווחית ביותר בכל רחבי ניו-ג'רזי ואפ-סטייט ניו יורק. הוא הפך גם מעורב מאוד בעסקי הסחר בסמים, שם שותפיו הגדולים היו אדוניס ולוצ'יאנו.

למרות שהיה נשוי, נודע מורטי כמי שנהג לשכב עם זונות רבות, עם עדיפות ברורה לכאלה ממוצא אתני אחר - בעיקר שחורות. תחביבו זה של הבוס מג'רזי עלה לו בסופו של דבר בחייו. מתישהו בסוף שנות הארבעים או תחילת החמישים הוא נדבק בסיפיליס (עגבת) - מחלת המין שבסופו של דבר גם דופקת את המוח. הוא התחיל לדבר שטויות, להמר על סוסים שלא קיימים, לפטפט עם התקשורת ולספר מעשיות.

בתקופה אחרת אולי עוד היה אפשר לסבול את השיגעון המתפתח של הבוס (הוא לא היה הבוס הראשון וגם לא האחרון שהשתגע), הבעיה היתה שהיו אלה ימי השימוע של סנטור קפאובר. בין השנים 1950-1951 נקראו רבים מבני משפחת לוצ'יאנו, ובהם מורטי, להעיד בפני ועדת חקירה מיוחדת של הסנאט, בראשותו של הסנטור אסטאס קפאובר, שחקרה את קיומה של פשיעה מאורגנת בארה"ב. אחד אחד עלו הגנגסטרים הגדולים של התקופה על דוכן העדים ואו ששמרו על זכות השתיקה או ששיקרו על דוכן העדים. ווילי מורטי החולה היה היחיד ששיתף פעולה עם ועדת החקירה. הוא סיפר בדיחות, שפך את ליבו ועשה הצגה גדולה למצלמות הטלוויזיה ששידרו את ישיבות השימוע של הוועדה בשידור ישיר. ווילי מורטי היה למאפיונר הראשון ששבר את קוד השתיקה של המאפיה (האומרטה - omertà) ועוד בשידור חי בטלוויזיה.

מורטי מפטפט בשימוע קפאובר

מתישהו בשנת 1951 התכנסה מועצת המאפיה כדי לדון בלשונו הארוכה של ווילי מורטי ובדרך שבה יש לקצר אותה. בעוד פרנק קוסטלו וג'ו אדוניס התנגדו באופן נחרץ לחיסולו של מורטי הפטפטן, ויטו ג'נוביז ואלברט (הכובען המטורף) אנסטסיה הבוס החדש של משפחת מנג'אנו (לימים משפחת גמבינו) דרשו את מותו של מורטי. בעוד שעמדותיהם של קוסטלו, אדוניס וג'נוביז היו מובנות מאליהן: קוסטלו, הבוס של משפחת לוצ'יאנו, בן דודו ושותפו של מורטי, לא יכול היה לוותר על העוצמה שמורטי והצבא שלו סיפקו לו; אדוניס היה שותפו וחברו הוותיק של מורטי; ומצד שני ויטו ג'נוביז, ששאף לתפוס את ראשות משפחת לוצ'יאנו ואת ראשות המועצה, ראה במורטי מכשול בדרך לחיסולו של קוסטלו, עמדתו של אנסטסיה לא היתה ברורה. אנסטסיה היה חבר ושותף של קוסטלו והוא חייב היה לדעת שבחיסולו של מורטי טמון זרע הצלחתו של ג'נוביז לחסל את קוסטלו ולהשתלט על המשפחה. אז אולי אנסטסיה לא הבין זאת עדיין ואולי הוא פשוט היה משוגע (והוא היה חתיכת מטורף רצחני בפני עצמו) שלא היה מוכן לראות יותר את מורטי אחרי הבושות שהוא עשה למאפיה בשימוע קפאובר. בכל מקרה הוא תמך בחיסול.

באוקטובר 1951, לאחר שהמועצה לא הגיעה להכרעה בנושא חיסולו של מורטי, לקחו ג'נוביז ואנסטסיה את החוק (חוק המאפיה כמובן) לידיהם. שלושה מחסלים מטעם אנסטסיה ירו לו בחזה וחיסלו אותו. הוא היה בן 57.

מורטי בזירת החיסול שלו

ווילי מורטי נודע גם בקשרים שהיו לו עם גיבורי התרבות של המאפיה, פרנק סינטרה, דין מרטין וג'רי לואיס. אשתו הראשונה של סינטרה, ננסי ברבאטו, היתה בת דוד של אחד מחייליו הנאמנים ביותר של מורטי, והזמר המפורסם אפילו הגיע לשיר בחתונת בתו של מורטי בשנת 1948. לפי עדותו המאוחרת של מורטי הוא סייע לסינטרה לא פעם בדרכו, ואחת השמועות המפורסמות בעולם המאפיה היתה שמורטי היה זה שעזר לסינטרה להשתחרר מהחוזה עם הטרומבוניסט טומי דורסי, בכך שאיים על דורסי שאם הוא לא ישחרר את סינטרה מהחוזה שלו הוא ירצח אותו (ואם יש מישהו שעד עכשיו לא עשה את החיבור לסנדק - נא לעזוב את האתר). בכל מקרה, סינטרה ראה במורטי את הסנדק שלו.

בספטמר 1951, זמן קצר לפני שחוסל, הכיר מורטי גם את דין מרטין וג'רי לואיס לאחר שהשניים הופיעו במועדון לילה שהיה בעקיפין שייך לו. השניים עוד הספיקו להופיע בחתונת בת נוספת של מורטי, ובדיוק ביום שבו הוא נרצח, הוא אמור היה לאכול איתם ארוחת צהריים. בספרו האוטוביוגרפי "אדם של כבוד" כינה הבוס האגדי ג'וזף בוננו את ווילי מורטי ה"כוח" של הבוס פרנק קוסטלו (Frank Costello's strength), כינוי שבו השתמש מאוחר יותר הסופר מריו פוזו כדי לתאר בספרו 'הסנדק' את הרוצח לוקה בראצי החייל הנאמן ביותר של דון ויטו קורליאנה.