ג'וזף (גואי הליצן) לומברדו

Frank_Calabrese_Sr.
פרנק קלבריזי האב
Frank_Calabrese_Jr
פרנק קלבריזי הבן
James_Marcello
ג'יימס מרסלו

"סודות המשפחה" היה שמו של מבצע מיוחד של הFBI  במסגרת מלחמתו במשפחת המאפיה של שיקגו, האאוטפיט, שהתנהל בסוף שנות התשעים של המאה שעברה. בעקבות המבצע, שנחשב לאחד המוצלחים בהיסטוריה של המאבק במאפיה, נערך בשנים 2007-2008 משפט הענק שזכה בתקשורת לאותו שם: "משפט סודות המשפחה", בו הועמדו לדין, נשפטו והורשעו כמה מבכירי האאוטפיט באותה תקופה. שם המבצע - "סודות משפחה" - ניתן לו משום שהציר המרכזי של החקירה היה עדותם של האחים ניק קלבריזי ופרנק קלבריזי ג'וניור, בניו של בכיר המשפחה פרנק קלבריזי, שהפכו לעדי מדינה והעידו נגד אביהם וחבריו באאוטפיט.

במוקד משפט סודות המשפחה עמדו אישומים בכעשרים מקרי רצח וניסיונות רצח, וכן אישומים בניהול רשתות של בתי בושת, ניהול משחקי הימורים לא חוקיים, הצתה, הלוואות בשוק אפור, סחיטה, הונאה ושאר עבירות על חוק איסור פשיעה מאורגנת (RICO) שביצעו חברים בארגון הפשיעה משיקגו שעדיין נחשב לחזק מבין ארגוני הפשע האיטלקים בארה"ב. 14 חברי משפחה בדרגות שונות הועמדו לדין ופעילות האאוטפיט ספגה מכה קשה, אף כי איש לא התיימר לומר שהמבצע חיסל או קרוב היה לחסל את הארגון או את פעילותו. ברשימת הנאשמים היו ראשי המשפחה ג'וזף (ג'ואי הליצן) לומברדו (אז בן 80), פרנק קלבריזי האב (71) וג'יימס מרסלו (66). כמו כן הועמדו לדין חברי המשפחה פול (האינדיאני) צ'ירו, אנתוני דויל, ניק פריולה (בנו של הבוס לשעבר ג'וזף פריולה), מייקל מרסלו (אחיו של ג'יימס מרסלו) ועוד. בין הנאשמים היה גם האנדר-בוס, טוני זיזו, אך בשנת 2006 הוא נעלם ולכן בסופו של דבר לא הועמד לדין. מי שהצליח לחמוק מכתב אישום ובשל כך כמובן גם מהעמדה לדין, היה לא אחר מראש הארגון באותה תקופה, ג'ון דיפרונזו, לאחר שהתביעה לא הצליחה להצמיד לו אף אחד מכתבי האישום שהוגשו נגד שאר חברי הארגון - לא רצח ולא שום אישום אחר.

משפט סודות המשפחה נחשב לאחת ההצלחות הגדולות של רשויות אכיפת החוק במלחמתן נגד המאפיה, אך יחד עם זאת הוא גם עורר מחדש את העניין הציבורי במאפיה ואת ההתרגשות מהעיסוק בה, וגם קיבע את מעמדה של האאוטפיט של שיקגו כמשפחת המאפיה החזקה ביותר באמריקה, המשך השושלת של הארגון הידוע לשמצה עוד מאז שנות העשרים של המאה שעברה. 

Nicholas_Calabrese
ניקולס קלבריזי

הכל החל בחודש יולי 1998, אז שלח פרנק קלבריזי הבן, חבר באאוטפיט של שיקגו, מכתב ל FBI בו הוא הציע את עזרתו בהפללת כל צמרת האאוטפיט ובעיקר את אביו פרנק קלבריזי, שהיה אז אחד הקאפואים של הארגון. בין היתר הציע קלבריזי ג'וניור מידע על כל פעילות האאוטפיט וכן מידע על מקרי רצח שמעולם לא פוענחו. את המכתב שלח קלבריזי ג'וניור מתוך בית הסוהר במישיגן, שם הוא היה כלוא ביחד עם אביו ועם עוד כמה מבני משפחתם, לאחר שכל החבורה הורשעה זמן לא רב קודם לכן בשרשרת מעשי סחיטה של מוסכים והלוואות בשוק האפור.

בין קלבריזי האב והבן שררה מערכת יחסים קשה מאוד שנמשכה שנים ארוכות, אשר הגיעה לשיאה לאחר שהאב הצמיד אקדח לרכתו של בנו ואיים לרצוח אותו. בין היתר הסתכסכו השניים לאחר שהאב גילה שבנו שהיה מכור לקוקאין גנב ממנו מאות אלפי דולרים לאורך שנים, אותם הוציא בעיקר על האבקה הלבנה. 

לאחר שה FBI השתכנע שקלבריזי ג'וניור אכן מוכן ללכת עד הסוף החל המבצע במסגרתו נתפרו לבגדיו של הבן שני מיקרופונים זעירים, באמצעותם החלה הבולשת להקליט את שיחות האב והבן בתאם בבית הכלא. בלי בעיה גרר הבן את אביו לדבר על האאוטפיט, על עסקיו הקרימינאליים בעבר ובהווה, על הבוסים של הארגון ובעיקר על ההיסטוריה של האב כאחד המחסלים הבכירים של הארגון.

בין היתר הזכיר קלבריזי האב חיסול משנת 1986 של אחד, ג'ון פקרוטה, במהלכו נשכחו בזירת הרצח הכפפות ששימשו את שותפו של האב לביצוע הרצח - ניק קלבריזי, הלא הוא בנו השני של קלבריזי האב ואחיו של קלבריזי ג'וניור. סוכני ה FBI  איתרו את הכפפות, אימתו את המידע באמצעות בדיקת DNA ולאחר מכן הגיעו אל ניק קלבריזי שהיה גם הוא בכלא עם הצעה שאי אפשר לסרב לה: שיתוף פעולה או משפט חדש על רצח. ניק קלבריזי הצטרף לאחיו כעד מדינה וסיפר גם הוא את כל מה שידע על אביהם ועל האאוטפיט. סודות המשפחה נחשפו.

לאחר שנים של חקירה ואיסוף ראיות, בחודש אפריל 2005 הוגש כתב האישום נגד אנשי האאוטפיט. לקח עוד שנתיים של הליכים מקדמיים ובסופו של דבר רק בחודש יוני 2007 החל המשפט שבזכות הראיות המוצקות שנאספו בחקירה הסתיים במהירות ובתוך שלושה חודשים הורשעו כל הנאשמים: ג'וזף (ג'ואי הליצן) לומברדו לשעבר בוס האאוטפיט, בן 80 בזמן המשפט, הורשע בכל העבירות בהן הואשם, כולל רצח, ונידון למאסר עולם. פרנק קלבריזי האב, בן 71, הורשע גם הוא בכל המיוחס לו ונידון למאסר עולם. ג'יימס מרסלו, בן 66, הורשע בכל המיוחס לו, כולל מעורבות בחיסול המפורסם של האחים ספילוטרו בחולות לאס וגאס, ונידון גם הוא למאסר עולם.

גם כל יתר הנאשמים שעמדו למשפט הורשעו, אם כי לא בעבירות רצח, למעט ניק קלבריזי אשר הורשע במעורבות בארבעה עשר מעשי רצח אך נידון רק ל-12 שנות מאסר בזכות שיתוף הפעולה יוצא הדופן שלו עם התביעה ורשויות החוק (ניק קלבריזי היה חבר האאוטפיט הראשון בהיסטוריה שהעיד בבית משפט נגד חבריו לארגון). שלושה מבין מי שהוגשו נגדם כתבי אישום כלל לא הגיעו למשפט (שניים מתו לפני תחילתו ואחד היה חולה מדי מכדי לעמוד למשפט).