גרגורי סקרפה

Gregory Scarpa

1928-1994

גרגורי (גרג) סקרפה היה חבר בכיר ביותר במשפחת קולומבו מניו יורק, נאמנו של הבוס האגדי של המשפחה קרמיין (ג'וניור) פרסיקו, אשר שימש קאפו וגם אנדר-בוס במשפחה ולימים התברר כי לאורך השנים הוא שימש גם כמודיע של ה-F.B.I. ככל הידוע סקרפה הוא גם חבר המאפיה היחיד שידוע כי חלה במחלת האיידס.

גרגורי סקרפה היה גנגסטר שרמנטי, חובב נשים (וחביב הנשים) שעסק בעיקר בהימורים בלתי חוקיים, סמים, הלוואות בריבית, סחיטה ורצח. הוא היה נשוי לקוני, אך במשך כ-30 שנה ניהל גם מערכת יחסים עם פילגש בשם לינדה צ'ירו שאף ילדה לו שני ילדים. סקרפה היה הקאפו של צוות ברוקלין של המשפחה (הצוות המקורי, הגדול והחשוב ביותר של משפחת קולומבו), אהוד מאוד על אנשיו, שרבים מהם תפסו בהמשך הדרך את העמדות הבכירות במשפחה.

אבל גרגורי סקרפה היה גם מודיע של ה-F.B.I החל מאמצע שנות השישים. המפעיל הידוע שלו היה הסוכן המיוחד לינדלי דל-וקיו, אשר גם קרמיין ססה וגם בנו של סקרפה (גרגורי סקרפה ג'וניור) העידו כי היה סוכן מושחת אשר נהנה במשך השנים מפירות עבודתו של סקרפה וקיבל ממנו כסף מזומן, תכשיטים ומתנות אחרות. לטענת סקרפה ג'וניור, בתמורה סיפק לו סוכן ה-F.B.I מידע על גנגסטרים אחרים ואף סייע לקאפו השרמנטי במידע על אנשים שמשפחת קולומבו ביקשה לחסל. אלא שבשנת 2007 זוכה הסוכן לשעבר דל-וקיו מכל ההאשמות נגדו, לאחר משפט ממושך.

בשנת 1991 נורה סקרפה במסגרת המלחמה הפנימית שפרצה בתוך משפחת קולומבו (מה שנודע בשם מלחמת קולומבו השלישית)בין הבוס הכלוא קרמיין (ג'וניור) פרסיקו לבין האקטינג-בוס של המשפחה שניסה להשתלט עליה, ויקטור אורנה. סקרפה, אחד מבכירי מחנהו (הקטן יותר) של הבוס הרשמי והכלוא, נורה בזמן שהסיע את בתו ונכדו לביתם בברוקלין, אך הוא הצליח לתת גז ולהתחמק במהירות מהרכב בו נסע המחסלים, תוך שהוא מתנגש במכוניות חונות ופוגע גם בהולכי רגל.

סקרפה מת בחודש יוני 1994 בזמן שהיה בבית הסוהר כמו רבים מחברי משפחת פרסיקו שהשתתפו במלחמה הפנימית הגדולה של 1991-1993. הוא מת כתוצאה ממחלת האיידס, בה נדבק לאחר עירוי דם מזוהם שקיבל בשנת 1986. באותה שנה ניזקק סקרפה למנות דם רבות בשל ניתוח אולקוס דחוף אליו הוא נכנס, ובין התורמים הרבים, חברים ובני משפחה היה גם פול מל, אחד מחבריו אשר בדיעבד הסתבר כי הוא היה זה אשר תרם את מנת הדם המזוהמת.

בשנת 2007 העידה לינדה צ'ירו, הפילגש של סקרפה ואם שני ילדיו, על חלקו של בן זוגה באחת הפרשות החשובות בהיסטוריה של ארה"ב: בחודש יוני 1964 התגלה מקום קבורתם של שלושה פעילי התנועה לזכויות האדם בארה"ב, בחור שחור בשם ג'יימס צ'ייני ועוד שני בחורים יהודים - אנדרו גודמן ומייקל שוורנר בדרום ארה"ב, בקרבת נהר המיסיסיפי. השלושה נרצחו ונקברו על-ידי "האבירים הלבנים" - אנשי התנועה הגזענית קו-קלוקס-קלאן (כפי שתואר בסרט הידוע מיסיסיפי בוערת בכיכובו של ויליאם דפו), בפרשה שזכתה לכינוי "Mississippi Civil Rights Workers Murders".

בעדותה סיפרה צ'ירו כי ה-F.B.I, ביוזמתו של ראש הארגון דאז - ג'ון אדגר הובר, פנה לסקרפה בבקשה שיסייע לרשויות למצוא את גופותיהם של שלושת פעילי התנועה לזכויות האזרח. בעדותה, שהיתה חלק ממשפטו של מפעילו של סקרפה לשעבר ב-F.B.I, לינדלי דל-וקיו, סיפרה צ'ירו שסקרפה תיאר בפניה כיצד הוא הכריח איש קו-קלוקס-קלאן לגלות לו היכן נקברו גופות השלושה ע"י כך שהכניס לו אקדח לתוך הפה ואיים ללחוץ על ההדק.  

לפי הסיפור נסע סקרפה למיסיסיפי, שם הוא נפגש עם סוכן F.B.I שנתן לו כסף, אקדח ומידע לגבי חשודים בביצוע הרצח. סקרפה איתר את מי שהיה אחד הרוצחים, מוכר טלוויזיות במקצועו, קנה ממנו טלוויזיה ולאחר מכן השיג ממנו את המידע שהסעיר את אמריקה.

עדותה של צ'ירו סתרה את הגרסה שרווחה עד אז, לפיה מי שחשף את מקום קבורתם של שלושת פעילי הזכויות היה עובד תעבורה שעבד באזור והעביר את המידע לסוכן ה-F.B.I ג'וזף סאליבן (אותו מגלם דפו בסרט מיסיסיפי בוערת) .

היה או לא היה? לדברי צ'ירו, הסיפור על המאפיונר שהצליח להשיג אינפורמציה על אחד הפשעים החמורים בתולדות המאבק על זכויות האזרח, מפיו של חבר אחת האגודות החשאיות, החזקות והמסוכנות ביותר בעולם, ע"י איום כה ממשי וכה ציורי ברצח, הפך לאחד מסיפורי המאפיה שלאורם גדלו כל הגנגסטרים של תקופת הזוהר של המאפיה בשנות השבעים.

נקודה ישראלית קטנה בקשר לסקרפה הוא מלכת היופי של ישראל לשנת 1959 - הדוגמנית לילי דג'אני. דג'אני, דוגמנית יפהפיה ובעלת סיפור חיים המעניין (בת לאב ערבי ואם יהודיה), מינפה את הצלחתה בארץ, עברה לארה"ב והתיישבה בניו יורק, שם התחתנה עם ד"ר אליעזר סקולניק בעליה העשיר של מרפאה משגשגת שהתמחתה בהפלות (לא תמיד חוקיות...).

מתישהו בסוף שנות השבעים פגשה דג'אני את סקרפה והשניים התאהבו והתחתנו, אף שכאמור מבחינה רשמית היה סקרפה נשוי (לקוני סקרפה) והיתה לו מאהבת רשמית (לינדה צ'ירו), ואילו דג'אני היתה בשלב זה עדיין נשואה לד"ר סקולניק.

בכל מקרה, סיפור האהבה בין המאפיונר הקטלני למלכת היופי בדימוס התפתח במהירות, מה שכמובן לא מצא חן בעיני הבעל הנבגד, ד"ר סקולניק, שבטיפשותו הלך ל-FBI כדי לספר את מה שהוא יודע על סקרפה. אלא שכאמור סקרפה וה-FBI היו חברים, כך שמהר מאוד הוא גילה מה הד"ר סיפר עליו. בחודש דצמבר 1980 נשלח גרגורי סקרפה ג'וניור, בנו של גרג סקרפה, לבצע את משימת חיסול הדוקטור (שבינתיים איבד את רישיונו בשל רשלנות רפואית) עבור אביו. היה זה החיסול הראשון של סקרפה הבן, חיסול שסלל את דרכו לחברות רשמית במאפיה.

לילי דג'אני