טומי ד'סימונה

Tommy DeSimone

1950-1979

תומס ("Two-Gun Tommy") ד'סימונה היה חייל פשוט של משפחת לוקזי מניו יורק (אפילו לא חבר רשמי במאפיה), אשר איש מחוץ לעולם התחתון של ניו יורק כנראה לא היה מכיר אם לא סרט המאפיה הגדול "החבר'ה הטובים" (Goodfellas), שם גילם את דמותו השחקן ג'ו פשי בהופעה נדירה שגם זיכתה אותו בפרס האוסקר (בסרט הוא נקרא טומי דה ויטו). החבר'ה הטובים הפך את ד'סימונה לאחד הגנגסטרים המפורסמים בהיסטוריה של הקוזה נוסטרה.

הסרט החבר'ה הטובים ניצל את החופש האמנותי כדי לשנות חלק מהעובדות הקשורות למעלליו של ד'סימונה (בין היתר בכל הנוגע לצורתו הפיזית - בסרט הוא קטן, רזה ונטול שפם ובמציאות הוא היה גבוה, שרירי ותמיד עם שפם; באירועים שהוא כביכול נטל בהם חלק למרות שבמציאות זה לא היה כך, ובעוד המצאות שנועדו לשדרג את התסריט), אך לימים סיפר הנרי היל, גיבור החבר'ה הטובים (אותו גילם בסרט השחקן ריי ליוטה) שדמותו של ד'סימונה כפי ששיחק אותה ג'ו פשי היתה מדויקת ברמה של 95 אחוזים.

טומי ד'סימונה היה צאצא של משפחה ששורשיה היו נטועים עמוק בתוך המאפיה. היו לו קרובים חברי משפחת גמבינו, קרובים במשפחה של לוס אנג'לס (בן דודו פרנק ד'סימונה היה העו"ד המאפיונר ששימש השראה לדמותו של הקונסיליירי טום הייגן בסאגת הסנדק ולאחר מכן הפך לבוס השני ממשפחת ד'סימונה של המשפחה מלוס אנג'לס, אחרי אביו רוסאריו ד'סימונה שהיה בוס המשפחה בתחילת שנות העשרים). לד'סימונה היו קרובים גם במשפחות של דטרויט ושל מיאמי. אחיו, אנתוני, היה מקושר למשפחות גמבינו, קולומבו ולוקזי, וחוסל לאחר שהתגלה כי הוא משמש כמודיע של ה-F.B.I.

ד'סימונה עבד יחד עם הנרי היל (אותו הכיר מאז היו ילדים) ועם השודד והרוצח הידוע לשמצה ג'ימי ברק, אביו הרוחני, תחת הקאפו של משפחת לוקזי, פול ואריו. ואריו נהג לשלוח את ד'סימונה לגנוב משאיות ולבצע עבורו עבודות נוספות כבר כשהיה צעיר מאוד.

הנרי היל

המזג האלים של ד'סימונה ואופיו הקשוח הפכו אותו כבר בגיל צעיר מאוד למחסל מוכר בחוגי משפחת לוקזי. לימים תיאר הנרי היל את ד'סימונה וברק במילים: "לא היה צריך לקרות כלום כדי ששני אלה יהרגו אותך. הם אהבו את זה. הם היו יושבים על כוסיות משקה ומשחזרים את החיסולים האהובים עליהם. הם נהנו לדבר על זה". בהזדמנות אחרת תיאר היל את ד'סימונה "פסיכופט" והציע תיאוריה לפיה ד'סימונה התנהג כמו שהוא התנהג משום שהרגיש שהוא צריך להוכיח משהו או לפצות על משהו, בגלל שאחיו הבכור, אנתוני, הפך למלשין וחוסל ע"י אנשי גמבינו.

בניסיונותיו הנואשים לתפוס את תשומת ליבם של הבוסים ולזכות להתקבל כחבר רשמי במשפחת לוקזי, ביצע ד'סימונה את החיסול הראשון שלו כבר בגיל 18. בחודש מרץ 1968 בזמן שהלך ברחוב ביחד עם הנרי היל וג'ימי ברק הוא נטפל לעובר אורח תמים בשם הווארד גולדשטין. הוא אמר להיל: "תראה את זה" וצעק לעובר האורח: "הי אפס". כשגולדשטין הסתובב אליו הוא כיוון לראשו את אקדח ה-38 מ"מ שנשא עליו וירה בראשו. לימים סיפר היל: "אמרתי לו 'טומי זה היה פשוט רצח בדם קר ללא שום ערך', אז הוא ענה לי 'מה אפשר לעשות, אני חתול מרושע'".

הרצח השני של ד'סימונה הוא אחד המפורסמים בהיסטוריה של הקולנוע בכלל ושל סרטי המאפיה בפרט. מדובר בחיסולו של וויליאם ("ווילי באטס") דה-וינו, חבר רשמי במשפחת גמבינו ומקורב במיוחד לג'ון גוטי (לימים בוס המשפחה), בשנת 1970. ווילי באטס בדיוק השתחרר מהכלא לאחר שריצה עונש מאסר של 6 שנים והוא זכר את ד'סימונה כמצחצח נעליים עני בשכונה, אלא שהרבה דברים השתנו מאז שנכנס לכלא וד'סימונה כבר לא היה אותו מצחצח נעליים עני שאפשר לצחוק עליו.

לפי גרסת הסרט החבר'ה הטובים חיסל ד'סימונה את ווילי באטס (בגילומו של שחקן סרטי המאפיה הנהדר פרנק וינסנט) לאחר שזה לעג לו כאשר הם נפגשו במקרה במועדון של הנרי היל - הסוויטה (the Suite) בקווינס, היכן שבאטס חגג את שחרורו. לפי הסרט באטס צחק על ד'סימונה שוב ושוב עד שניפנף אותו בשורה הידועה: "Now go home and get your fuckin' shine box", אלא שבמציאות חוסל ווילי באטס מסיבה עסקית טהורה ולאו דווקא על רקע אישי.

בזמן שווילי באטס היה בכלא קיבל ג'ימי ברק את עסק הלבנת הכספים של באטס, וכעת עם שחרורו הוא צריך היה להחזיר לו את מה שהיה שלו לפני שנכלא. אלא שברק לא ממש אהב את הרעיון להיפרד מהעסק שהכניס לו הרבה כסף, ועוד פחות הוא אהב את העובדה שבאטס הלך להתבכיין לקונסיליירי של משפחת גמבינו שברק לא מחזיר לו את העסק, ולכן החליט לחסל אותו. 
לילה חמים אחד של חודש יוני 1970 נפגשו ברק ובאטס ב'סוויטה' של הנרי היל כדי ללבן ביניהם את העניינים ואז הגיע למקום גם ד'סימונה. כאשר נכנס הרוצח למקום' לפת ג'ימי ברק בזרועותיו העצומות את ווילי באטס וד'סימונה מיד החל להכות בראשו באמצעות אקדח ה-38 מ"מ שלו.

לאחר שחיסלו את באטס גלגלו ברק, ד'סימונה והיל את גופתו בתוך כיסוי מזרון מפלסטיק שהביא איתו ד'סימונה, הכניסו את גופתו לתא המטען של מכוניתו של היל ונסעו לקבור אותו בשטח פתוח שהיה שייך לחבר של ברק בקונטיקט. הבעיה של שלושתם, שאיש מהם לא היה חבר רשמי המאפיה, היתה שהם חיסלו חבר רשמי במאפיה ללא אישור וללא רשות של הבוסים, עבירה שהעונש עליה בחוגי המאפיה הוא חד משמעי - מוות. לכן הם היו חייבים להעלים את הגופה באופן היסודי ביותר כדי שהיא לעולם לא תתגלה.

אבל מיד כשהם יצאו לדרך לקבור את באטס החלו הצרות. לקח כמה דקות של נסיעה עד שד'סימונה שנהג ברכב התנגש ברכב מסחרי. ברק התחיל להשתולל עליו כי חשש שרכב מעוך יעורר חשד וייעצר אם הם יתקלו בטעות בניידת משטרה. בזמן שברק צועק על ד'סימונה שמעו פתאום השלושה רעש של מכות מכיוון תא המטען של המכונית. שלושתם הסתכלו אחד על השני והבינו - ווילי באטס הממזר היה עדיין חי.

העובדה שכעת הם נסעו ברכב שבתא המטען שלו אדם מגולגל בתוך כיסוי מזרן מפלסטיק, שראשו שבור ומדמם, אך הוא עדיין חי, חייבה שינוי מהיר בתוכניות. הם החליטו לעצור כדי להצטייד בסכין, את חפירה וסיד שיסייעו להם לסיים את העבודה כמו שצריך. אז הם נסעו לבית של אמא של ד'סימונה. גברת ד'סימונה, שלא ראתה את בנה כבר כמה שבועות, ושמחה מאוד על הביקור הבלתי צפוי של בנה וחבריו (אפילו שהיתה זו שעת לילה מאוחרת, או נכון יותר לפנות בוקר) הכריחה את החבורה לשבת לכוס קפה וגם הכינה להם ארוחת בוקר. השלושה התיישבו לאכול עם אמא של טומי כשבתא המטען של מכוניתם באטס חצי חי וחצי מת מנסה לפתוח בשארית כוחותיו את דלת תא המטען מבפנים.

לאחר שסיימו לאכול, הצטיידו השלושה באת חפירה, חבל וסיד, נישקו את גברת ד'סימונה והמשיכו בדרכם. כשהגיעו לשטח של חברו של ברק בקונטיקט, הם פתחו בזהירות את תא המטען ואז התנפלו ד'סימונה וברק על באטס הגוסס והיכו ודקרו אותו למוות דרך כיסוי הפלסטיק שבו הוא עדיין היה מגולגל באמצעות, באמצעות הסכין ואת החפירה. לאחר שהיו בטוחים שבאטס כבר אינו בין החיים הם הוציאו את גופתו מתא המטען וקברו אותה בבור רדוד שחפר היל בינתיים.

אבל בכך לא הסתיימה הפרשה. שישה חודשים לאחר מכן, בתחילת 1971 שמע ברק מחברו רלף אטלס, מי שהיה בעליו של השטח בו נקבר ווילי באטס, כי הוא עומד להתעשר לאחר שמכר את השטח שלו בקונטיקט ליזם בנייה. מיד לאחר שנפרד מחברו, יצא ברק ל'סוויטה' של היל שם הוא פגש את ד'סימונה והיל עצמו והורה להם לנסוע לקונטיקט להוציא את גופתו של באטס מקברה ולהעבירו למקום אחר. כמה שעות לאחר מכן חפרו ד'סימונה והיל את גופתו הרקובה והמסריחה של באטס מהאדמה והעבירו אותה (לרוע מזלו של היל בתא המטען של הפוטניאק הצהובה והחדשה שלו) למגרש גרוטאות בניו-ג'רזי שם הם נפטרו מהגופה שלא נמצאה מעולם.

הרצח השלישי של ד'סימונה מונצח גם הוא בסרט החבר'ה הטובים. היה זה חיסולו של צעיר בשם מייקל (ספיידר) גיאנקו אשר שימש כברמן במשחק קלפים של המאפיה. במהלך אחד ממשחקי הקלפים לקח ד'סימונה הפסיכופט את אקדחו והתחיל לירות לכיוון רגליו של ספיידר כדי ש"ירקוד" עבורו. ספיידר נפגע מאחד הכדורים בכף רגלו ונאלץ לקבל טיפול בבית חולים. שבוע לאחר מכן שוב שימש ספיידר כברמן במשחק קלפים שבו השתתף ד'סימונה, והפעם לעג הפסיכופט לנער על רגלו החבושה, עד שזה כבר לא יכול היה להתאפק יותר וצעק לעברו "לך תזדיין". כל הנוכחים בחדר החלו למחוא כפיים ולשבח את ספיידר על אומץ לבו, אך ד'סימונה לא קיבל את תגובתו של הברמן הצעיר באופן ספורטיבי. הוא הרגיש מושפל ורתח מזעם. הוא שלף את אקדחו, ירה בספיידר כדור אחד בחזה והרג אותו. את דמותו של מייקל (ספיידר) גיאנקו בסרט החבר'ה הטובים גילם השחקן מייקל אימפריולי, המוכר יותר כ"כריסטופר מולטסאנטי" מהסופרנוס.

ד'סימונה

ד'סימונה רצח כעשרה אנשים בחייו הקצרים (לפי עדותו של היל הוא רצח פעם מישהו רק כדי לבדוק אם האקדח שלו עובד), אך הרצח המשמעותי ביותר שביצע (וזה שהביא בסופו של דבר למותו שלו בגיל 29) היה חיסולו בחודש דצמבר 1974 של גנגסטר צעיר בשם רונלד (פוקסי) ג'רות', שהיה בן חסותו של ג'ון גוטי וחבר רשמי במשפחת המאפיה גמבינו. ד'סימונה יצא תקופה מסוימת עם אחותו של ג'רות', אך השניים נפרדו לאחר שהפסיכופט היכה אותה. אלא שגם לאחר הפרידה המשיך ד'סימונה להציק לבחורה, עד שזו סיפרה על כך לאחיה שנשמע מאיים שאם ד'סימונה ימשיך להציק לאחותו הוא יהרוג אותו. כאשר שמע ד'סימונה שג'רות' מאיים להרוג אותו הוא הלך לביתו. כשפתח ג'רות' את הדלת וראה את ד'סימונה, הוא מיד הכניס לו אגרוף בפרצוף. ד'סימונה התאושש מיד שלף את אקדחו וירה בו שלושה כדורים, שניים בראש ואחד בגוף.

פוקסי ג'רות' היה באותו זמן בעימות עם האחים גוטי בשל חשדם של האחים כי הבחור שהיה ממונה מטעמם על ענף שוד המשאיות מעלים מהן חלק מהסחורה. אך למרות זאת כשהתברר שהוא חוסל הם דרשו את ראשו של ד'סימונה. פחות עניין אותם חיסולו של פוקסי עצמו, אלא יותר העיקרון, אחד הבסיסיים שבעקרונות המאפיה: ד'סימונה שלא היה חבר רשמי במאפיה חיסל חבר רשמי בלא שקיבל לכך רשות והיה צריך לשלם על כך את העונש האולטימטיבי. בנוסף לכך חברי משפחת גמבינו חשדו בצדק, אם כי לא היתה להם הוכחה, כי ד'סימונה היה מעורב גם בחיסולו של חבר נוסף במשפחה, ווילי דה-וינו, כמה שנים קודם לכן.

בשנת 1978 השתתף ד'סימונה במבצע שוד מסוף המטען של חברת התעופה הגרמנית לופטהאנזה בשדה התעופה J.F.K בניו יורק, בסיומו יצאו השודדים בראשותו של ג'ימי ברק עם שלל של כ-6 מיליון דולר במזומן - השוד הגדול בהיסטוריה של ארה"ב עד אז. בתקופה שלאחר ביצוע השוד' פתחו ברק והבוסים של משפחת לוקזי במבצע חיסול של המעורבים בשוד, חלק בשל החשד שיהפכו למשתפי פעולה ויפלילו את הבוסים וחלק פשוט בגלל שברק לא היה מעוניין להתחלק עם יותר מדי אנשים בשלל.

אחד הראשונים ממשתפי השוד שחוסל היה נהג רכב המילוט, סטיבן אדוארדס, אשר לאחר השוד במקום להשמיד את רכב המילוט הלך לעשן מריחואנה, התמסטל ושכח להעלים את העדות המפלילה ממגרש החניה שליד ביתו. את המשימה לחסל את אדוארדס קיבל ד'סימונה מברק ומפול ואריו, הקאפו של משפחת לוקזי שעבורו עבדה כל החבורה שביצעה את השוד. אלא שאדוארד, עבריין קטן אפרו אמריקני (שבסרט החבר'ה הטובים גילם את דמותו האליל סמואל ל. ג'קסון), היה חבר ותיק של ד'סימונה שבפעם הראשונה בחייו מאוד לא התלהב לבצע את העבודה המלוכלכת ביותר שיש. רק לאחר שואריו בעצמו הבטיח לד'סימונה שאם הוא יבצע את החיסול הוא יזכה להתקבל למשפחת לוקזי ויגשים את חלומו להיות חבר רשמי במאפיה ("making his bones"), ד'סימונה הסכים לבצע את העבודה. לקח לו כמה ימים לגלות איפה מתחבא אדוארד, שידע שמחפשים אותו, אבל הוא הגיע אליו (ב-18 בדצמבר 1978) וירה בו שישה כדורים בראש ובגוף.

אחרי החיסול ד'סימונה לא הצליח להסתיר את התרגשותו לקראת קבלתו כחבר למאפיה, אבל בדיוק אז, רגע לפני שהגשים את חלומו, הוא נעלם. ב-14 בינואר 1979 דיווחה אשתו של ד'סימונה, קוקי, שבעלה נעדר. שורת הגופות שנמצאו והעבריינים שנעלמו, שהמשטרה וה-F.B.I קשרו אותם לשוד מסוף לופטהאנזה, הביאה את רשויות החקירה למסקנה שגם ד'סימונה הועלם כחלק ממסע הטיהור שערכו יוזמי השוד וג'ימי ברק (אותו ראתה הבולשת הפדראלית כמי שעמד מאחורי הביצוע המהוקצע של השוד, אך לא יכלה להוכיח זאת). סברה אחרת של החוקרים היתה שד'סימונה לא חוסל, אלא שהוא ברח מפני ג'ימי ברק ואנשי משפחת לוקזי שביקשו את ראשו.

ג'ימי ברק באזיקים

רק בשנת 1980 כאשר הפך הנרי היל לעד מדינה, אחרי שנעצר בשל עבירות סמים, והסכים להפיל את כל חבריו כדי לחמוק מעונש מאסר ממושך, גילו רשויות החוק מה באמת קרה לטומי ד'סימונה. היל סיפר לחוקריו שהיו אלה חברי משפחת גמבינו שחיסלו אותו, אך הוא לא סיפק להם את כל הפרטים. רק בשנת 1994 (ארבע שנים אחרי שיצא הסרט החבר'ה הטובים) גילה הנרי היל בספרו "Gangsters and Goodfellas" את האמת (או לפחות את גרסתו) לסיפור האמיתי שמאחורי חיסולו של ד'סימונה.

לפי גרסתו של היל, כאשר הוא נשלח לכלא בתחילת שנות השבעים (לאחר שהורשע בסחיטה), ניסה ד'סימונה להתחיל עם אשתו, קארן. לאחר שקארן היל סירבה לד'סימונה, הפסיכופט לא ויתר וניסה לאנוס אותה. מה שד'סימונה לא ידע (וגם היל לא ידע אז) היה שבזמן שהיל היה בכלא ניהלה קארן אשתו רומן עם לא אחר מאשר הבוס שלו (ושל ד'סימונה) במשפחת לוקזי, הקאפו פול ואריו.

כאשר סיפרה קארן היל לפול ואריו שד'סימונה ניסה לאנוס אותה, הלך הקאפו של משפחת לוקזי לחבריו ממשפחת גמבינו וסיפר להם שד'סימונה הוא זה שרצח את שני חברי משפחת גמבינו, ווילי דה-וינו ופוקסי ג'רות', מבלי לבקש את אישור המשפחה ובכך כאמור הפר את אחד החוקים הנוקשים של המאפיה.

הקאפו פול ואריו

איך בדיוק חוסל ד'סימונה איש אינו יודע, אך ישנה הגרסה המקובלת שלפיה ד'סימונה נרצח לאחר שהוזמן לכאורה לטקס קבלתו כחבר רשמי ("made guy") במאפיה. לפי תיאוריה זו (שנחשבת לאמת היסטורית מתוקף היותה הגרסה שמציע הסרט החבר'ה הטובים) הגיע ד'סימונה לבית מבודד שבו הוא חשב שיערך טקס קבלתו למאפיה, אך כשהגיע למקום הוא חוסל ע"י פיטר ואריו (בנו של הקאפו) וחברים נוספים ממשפחת לוקזי. גרסה קצת שונה טוענת כי ד'סימונה חוסל ע"י קאפו של משפחת גמבינו, טומי ארגו, מי שהיה הקאפו של אנתוני ד'סימונה, אחיו של טומי, שהפך למלשין וחוסל בעצמו כמה שנים קודם לכן. גם גרסה זו מאמצת את התחבולה של הזמנה לטקס הקבלה למאפיה כשיטה שבה פותה ד'סימונה להגיע לבית שבו חוסל. ואולי זו היתה עבודה משותפת של חברי משפחות לוקזי וגמבינו בצוותא.

גם בשאלה מה עלה בגורלו של ד'סימונה חלוקות הדעות. לפי חלק מהמקורות גופתו נקברה באזור אוזון פארק בקווינס, במה שזכה לימים לכינוי בית הקברות של המאפיה בזכות גופות מאפיונרים רבים שנתגלו במקום. לפי מקורות אחרים נקשרה גופתו בשלשלאות כבדות והושלכה לאוקיינוס במפרץ ג'מייקה, שם שימשה מאכל לשוכני המצולות.

ג'ו פשי בדמות טומי דה ויטו בחבר'ה הטובים