בוסטר משיקגו

Buster from Chicago

??19-??18

"בוסטר משיקגו" היה כינויו של מאפיונר מיסתורי משיקגו של תקופת היובש, רוצח שכיר ידוע לשמצה אשר שמו וזהותו מעולם לא נודעו בוודאות. לפי חלק מאגדות המאפיה הוא מעולם לא היה קיים ולפי אגדות אחרות מדובר במאפיונר סיצליאני בשם סבסטיאנו דומינגו.

מי שחשף לעולם את קיומו של "בוסטר משיקגו" היה ג'וזף ואלצ'י, חבר זוטר במשפחת ג'נוביז מניו יורק, אשר חצה את הקווים והיה לחבר המאפיה הראשון באמריקה ששבר את קוד השתיקה (אומרטה), העיד נגד חבריו לשעבר, הודה לראשונה בקיומה של המאפיה וחשף את שמה - קוזה נוסטרה. ואלצ'י העיד בשנת 1963, בפני תת ועדה של הסנאט, בראשותו של הסנטור ג'ון מקלילן, שחקרה את הפשע המאורגן. הוא תיאר את בוסטר כבעל מראה של תלמיד קולג' תמים, אשר נשא איתו תמיד מקלע אוטומטי מסוג טומי-גאן בתוך נרתיק של כינור, וסיפר שבזמן שעבד ביחד איתו כחוליית חיסול הוא התרשם במיוחד ממיומנותו בתפעול כלי נשק שונים החל מאקדחים ועד מקלעים אוטומטיים ורובי צייד.

כבר בעדותו הראשונה של ולאצ'י על בוסטר עלה החשד כי מדובר בסיפור דימיוני שנועד להפיל חלק ממקרי הרצח הלא מפוענחים שביצע ולאצ'י בעצמו על גנגסטר רפאים מסתורי, וזאת גם משום שבניגוד לסיפור של ולאצ'י, מקלע אוטומטי מסוג טומי גאן לא נכנס לנרתיק של כינור.  

טומי גאן לא נכנס לתיק של כינור. שוט גאן נכנס

אז יכול להיות שוולאצ'י המציא את בוסטר ויכול להיות שהוא רק התבלבל בין טומי גאן (צקלע תומפסון) לשוט גאן (רובה ציד), בכל מקרה לפי הסיפור שסיפר ולאצ'י לוועדת החקירה, החיסול המוכר הראשון של בוסטר  התרחש דווקא בניו יורק.

הרוצח משיקגו הוזמן לעיר הגדולה בשנת 1930 כדי לעבוד בשירותיו של סלווטורה מרנזנו שהגיע מסיציליה כדי להשתלט על המאפיה בארה"ב וגייס שותפים כדי להילחם במלך המאפיה של ניו יורק אז, ג'וזפה (ג' הבוס) מסריה, במלחמת העולם של המאפיה שזכה לימים לשם מלחמת הקסטלמרים. בנובמבר 1930 חיסל בוסטר שניים מבכירי מחנהו של מסריה אלפרד מינאו (אלפרדו מנפרדי) וסטיב פרג'ינו, במופע מרהיב של ירי ממכונת ירייה בת 12 קנים, בזמן שהשניים צעדו באחד מרחובות רובע ברונקס. לאחר שסיים את המלאכה רץ בוסטר ישר לכיוונה של תחנת משטרה סמוכה, ושם תוך שהוא מציג עצמו כעובר אורח תמים, הודיע לשוטרים על הרצח שהתרחש ברחוב וכיוון אותם למקום האירוע.

גופותיהם של אל מינאו וסטיב פרג'ינו. עבודה של הבוסטר?

לאחר שהשוטרים יצאו בריצה מהתחנה, עזב אותה גם בוסטר והלך רגוע לכיוון דירת המסתור שהוכנה לו מראש. בפברואר 1931 ביצע בוסטר עוד עבודה בניו יורק, הפעם הקורבן היה הגנגסטר ג'וזף קטניה, קאפו של מסריה. בעדותו סיפר ואלצ'י כי בוסטר היה גאה מאוד בעבודה שביצע על קטניה, משום שלמרות מספר הכדורים הרב שנורו לעברו, אשתו של קטניה שהיתה איתו בזמן הרצח לא נפגעה.

חיסול מפורסם נוסף שייחס ואלצ'י לבוסטר משיקגו (למרות שרוב העדויות מצביעות על כך שגם כאן ואלצ'י לא דייק), הוא חיסולו של ג'וזפה (פיטר) מורלו המכובד, מייסד משפחת המאפיה הראונה בניו יורק - המשפחה שלימים תיקרא משפחת ג'נוביז ובאותו זמן סגנו של ג'וזפה מסריה, באוגוסט 1930, בזמן שישב במשרדו וספר 30 אלף דולר במזומן.

לפי רוב העדויות מי שחיסלו את מורלו היו בכלל אלברט "הכובן המטורף" אנסטסיה ופרנק צ'ליזי שנשלחו למשימה ע"י צ'רלי  (לאקי) לוצ'יאנו שערק ממחנהו של מסריה לזה של מרנזנו. למרות שהרוצחים של מורלו מעולם לא נתפסו וזהותם לא נודעה בוודאות, ככל הנראה בוסטר לא היה אחראי הפעם לחיסול, מה שמלמד מצד אחד על המיתוס שצמח סביבו ומצד שני מעמיד בספק את עדותו של ואלצ'י גם בנוגע לחיסולים האחרים שייחס לו (אם כי בהם הוא ככל הנראה דייק משום שהוא עצמו היה שותף להם - אם לא ביצע אותם בעצמו...).

המציא את הבוסטר? ג'וזף ולאצ'י

מה עלה בגורלו של בוסטר לאחר סיומה של מלחמת הקסטלמרים (שהסתיימה בנצחונו הגדול של צ'רלי לוצ'יאנו - לאחר שחיסל גם את מסריה וגם את מרנזנו) לא ממש ידוע. לפי ואלצ'י, חששו לוצ'יאנו ואנשיו מפני כוחות שיערערו על השתלטותם על הקוזה נוסטרה ויגייסו לצורך כך את בוסטר הקטלני, ולכן הורו בספטמבר 1931 על חיסולו. לפי ואלצ'י, בוסטר נורה למוות במועדון ביליארד בלוואר-איסט-סייד של מנהטן בשנת 1932 וגופתו נלקחה מהמקום והועלמה. וכך כמו כל דבר שקשור לבוסטר משיקגו, גם נסיבות מותו אינן ידועות.

בספר שפרסם בשנת 1983 ג'וזף בוננו, הבוס לשעבר של משפחת בוננו, סיפר המאפיונר האגדי כי בוסטר משיקגו היה מאפיונר סיציליאני בשם סבטיאנו דומינגו. התיאור שנתן בוננו לבוסטר שלו היה שונה מזה של ולאצ'י, אבל בהחלט ייתכן שמדובר באותו אדם (ככל שזה היה קיים בכלל). סבסטיאנו ("באסטיאנו" - "בוסטר") של בוננו הגיע מהעיירה קסטלמר דל גולפו, אותה עיירה שממנה הגיע סלווטורה מרנזנו לכבוש את המאפיה באמריקה ושממנה הגיעו רוב בעלי בריתו ובראשם בני משפחת בוננו, ושימש רוצח יעיל בשרותו של מרנזנו במלחמת הקסטלמרים.